0212 671 58 88
info@kartemizlik.com

Koltuk nasıl temizlenir?

Koltuk nasıl temizlenir?

En sinir bozucu şeydir koltuktaki çıkmayan lekeler. O kadar sinir edici olur ki bazen neredeyse yeni bir koltuk almayı bile düşünürler. Çıkması imkansız diye düşündüğünüz lekeleri şimdi ev ortamında nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız. Öncelikle normal şartlarda evde kendiniz uğraşmaktansa bu hizmeti sunan temizlik firmaları mevcut. Bu firmalardan biri de İstanbul`da hizmet verdiğimiz Temiz Yıka firması olarak biz.

İsterseniz şimdi koltuklarımızdaki çıkması zor lekelerin nasıl temizleneceğine gelelim. Aslında her lekenin bir temizleme yöntemi vardır. Kahve, çay, yağlı yemek, salçalı yemek, tatlı vb. gibi lekelerin kendilerine göre temizleme yöntemi mevcuttur. Biz size genel olarak bir çok lekenin temizleme yöntemini anlatacağız.

 Koltuk nasıl temizlenir

Koltuk Temizliğine Başlamadan Önce

Temizliğe Başlamadan Önce…Detaylı koltuk temizliğinden önce ilk aşamada bir ‘ön hazırlık’ gerekmektedir. Bu, koltuğunuzu bir sonraki aşama için uygun hale getirecektir. Ön hazırlıkta uygulayabileceğiniz beş adım vardır.

 

Birinci Adım:Elektrik Süpürgesi ile Başlangıç

Koltuğunuzu derinlemesine temizlemeden önce, yüzeydeki ya da yastık aralarındaki tozlar, kırıntılar ve ufak parçaları almak gerekir. Her şeyden önce elektrik süpürgesi ile koltuğunuzu yüksek seviyede vakumlayınız.

Koltuğun ulaşamadığınız çok dar kısımları için elektrik süpürgenizin borusuna takılan ince aparatlardan kullanabilirsiniz. Eğer yastıklar çıkarılabiliyorsa, hepsini mutlaka elektrik süpürgesi ile çekiniz. Koltuklardan tüm yastıkları alıp, koltuğun gövdesini de elektrik süpürgesi ile temizleyiniz.

İkinci Adım:Fırça ile Yüzeyleri Hazırlama

Koltuk temizliğine başlamadan önce kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de sert tüylü fırçalardır. Koltuğunuzun yüzeyindeki tüm topakları, toz kitlelerini, kırıntıları fırçalayarak toplayınız. Eğer koltuğunuzun yüzeyine biriken tozlar yapışıyor ve fırçaya gelmiyorsa, daha sivri tüyleri olan bir fırça ile koltuğun kumaşına zarar vermeden sertçe fırçalamaya devam ediniz. En sonunda biriken tozları elektrik süpürgesi ile çekiniz.

Üçüncü Adım:Tüy Toplayıcı ile Detaylar

Hayvan severlerin büyük sorunlarından biri koltukta kalan ve elektrik süpürgesi ile çekilemeyen evcil hayvan tüyleri. Koltuğunuzun derinlemesine temizliğine geçmeden önce mutlaka yapılması gereken işlemlerden biri de –eğer bir evcil hayvanınız varsa- tüy toplamaktır. Mağazalardan satın alabileceğiniz tüy toplayıcılar var. Bu tip tüyleri başka bir pratik yolla temizlemek pek mümkün olmuyor. Bu yüzden eğer evinizde bir hayvan besliyorsanız, mutlaka koltuklarınız için bir tüy toplayıcı edinmelisiniz. Tüy toplayıcıyı kullanırken koltuk yüzeyinin üzerinde simetrik bir doğrultuda giderseniz, atlayacağınız kısım olamayacaktır. Böylece gözünüzden kaçan tüy kalmayacak, koltuğunuzun ön hazırlık temizliği tamamlanacaktır.

Dördüncü Adım:Sert Yüzeyler

Koltuğunuzu temizlemeye başlamadan önce, mobilyanın sert yüzeylerini; ahşap ya da metal gibi olan kısımlarını silmelisiniz. Marketlerde satılan temizleme sıvılarını temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla yüzeylere uygulayabilirsiniz. Bunun dışında sprey sıvıları bir kağıt havluya sıkarak, koltuğunuzun sert yüzeylerinin tozunu alabilirsiniz.

Beşinci Adım:Koltuğun Kumaşını Tanımak

Koltuğunuzun kumaşının cinsine göre yıkama ve temizleme talimatları mutlaka belirtilmiştir. Temizliğe başlamadan önce bu bilgiyi edinirseniz, işiniz çok kolaylaşacaktır. Mobilya üreticilerinin kullandığı, uluslararası standart kumaş temizleme kodlarını bilmek ve takip etmek gerekmektedir.

  • Su bazlı deterjanla temizleyiniz.
  • Yumuşak temizleyici, su olmadan kullanınız.
  • Su bazlı deterjan ya da yumuşak temizleyici kullanınız.
  • Yalnızca elektrik süpürgesi ya da uygun bir fırça ile temizlenebilir.

Kumaş Koltuk Temizleme

Koltukları silmek için bazı karışımlardan yararlanabilirsiniz. Ancak, koltukları silmeden önce hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, lifli bezlerle silmek kumaşların üzerinde biriken kirleri çıkarmanıza daha çok yardımcı olacaktır. Elbette, marketlerde satılan kumaş koltuk temizleyicilerini alıp kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu tip temizleyicilerin içeriğinde ağartıcı olup olmadığıdır. Çünkü ağartıcılar koltuk kumaşlarınızın rengini soldurabilir.

Kumaş kaplı koltuk temizliğine girişmeden önce yukarıda yazdığımız adımların en sonuncusu olan ‘kumaşın türünü tanımak ve yıkama talimatının nasıl olduğunu öğrenmek’ aşaması çok önemlidir. Eğer herhangi bir bilgi bulamadıysanız satın aldığınız yerle irtibata geçerek, yıkama bilgisini mutlaka öğreniniz.

Unutulmamalıdır ki bazı koltuk kumaşları çeşitli deterjan ya da sabunlardan zarar görebilmektedir.

Beyaz Sabun: Genelde ilk akla gelen yöntem beyaz sabunla koltukları temizlemektir. Ilık su içinde köpürtülen beyaz sabun, temiz bir bez ya da havlu yardımıyla kumaş yüzeylerde oldukça işe yarar. Koltukların yüzeyi sabunlu bezle silindikten sonra duru su ile bir kez daha silinip kurumaya bırakılır.

Amonyak: Bir kovanın yarısına ılık su koyduktan sonra bir şişe amonyağın yarısını dökünüz. Temiz bir bez yardımıyla yüzeylere uygulayınız ancak koyu renkli kumaşlarda amonyak, ağartıcı özelliğinden dolayı renk bozulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı ve hatta mümkünse kumaşın görünmeyen bir yerinde test yapılmalıdır.

 

Arap Sabunu: Arap sabunu ev temizliğinde çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Koltuk yüzeylerinde ve özellikle kumaş koltuklarda etkili bir sonuç bırakıyor. Bir kabın içerisine sıcak suyu ile beraber arap sabununu karıştırın. Daha sonra temiz bir bez yardımıyla koltukları iyice silin. Bu aşamadan sonra bir de soğuk su ve çamaşır yumuşatıcısı ile ikinci kez silin. Silme işi bittikten sonra kurumaya bırakılabilir. Eğer elektrik süpürgenizin su çekme özelliği varsa, kuruma işlemi hızlansın diye vakumlayabilirsiniz.

Sirke: Sirkenin iyi gelmediği alan yok. Her türlü temizlikte kullanılan sirke, koltuk temizliğinde de oldukça güçlüdür. Ancak koltuğunuza doğrudan sirke uygulamadan önce kumaşının özelliğine uygun olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bu şekilde doğrudan uygulamalarda sirke, leke bırakabilir. Fakat genel bir temizlik için sirke kullanacaksanız; o halde suyla karıştırarak kullanımında koltuklarınızı pırıl pırıl yapacaktır. Bir bardak su ve bir bardak sirkeyi, karıştırın. İçerisine bir lif ya da temiz bir bez koyun. İki saat boyunca o şekilde bekletin. Sürenin sonunda ılık su ve sirkeli suda beklemiş bezle, koltuğunuzu silin. Tertemiz hale gelen koltuğunuz, sizi şaşırtacaktır.

Karbonat: Bir diğer doğal temizleyicilerden ve hatta en güçlülerinden biri olan karbonat, koltuk temizliğinde de kullanabileceğiniz bir seçenektir. Kumaşın üzerine serpiştirdiğiniz bir miktar karbonatı daha sonra temiz, ılık suya batırılmış bir bez yardımıyla ovalayarak siliniz. Karbonat, koltuğunuzu parlatmakla kalmayacak aynı zamanda sinmiş kötü bir kokusu varsa, onu da yok edecektir.

Halk Arasında Yaygın Diğer Yöntemler: Limon kolonyasının koltuk kumaşındaki lekeleri çıkarmada oldukça etkili olduğu deneyimlenmiştir. Bunun yanı sıra çiğ lahana da hem koltuklarda hem halılarda leke çıkarma özelliğiyle bilinir.

Eğer koltuk kılıfını çıkarıp temizleme yapılacaksa; yıkama işleminden önce mutlaka çıtçıtlarını ya da fermuarını kapatmalısınız. Kılıfı elde yıkarken mutlaka soğuk su ile yıkayınız ve sertçe çitilemeden yumuşak hareketlerle temizleyiniz. Ayrıca suya sokacağınız zaman, suyun içine karıştırdığınız sabun ya da deterjanın tamamen çözülmüş olması gerekmektedir.

Deri Koltuk Temizleme

Deri koltuk temizliğinde öncelik her zaman deri koltuklar için üretilmiş temizleyicilere verilmelidir. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz deri koltuk temizleme ürünleri, arkasında yazan kullanım talimatı ile değerlendirilmelidir. Bu tip ürünlerin kullanımını doğru bir uygulama ile yapmak çok önemlidir. Kısacası deri koltuklar temizlenirken yapısı gereği özel işlem gerektirmektedir. Bu hem koltukların ömrünü uzatacak hem de eksiksiz bir temizlik sağlayacaktır.

Eğer deri koltuklarınız için evde hali hazırda bulunan malzemelerle bir temizlik alternatifi düşünüyorsanız, herkesin evinde genelde bulunan arap sabunu işinize yarayacaktır. Bir miktar ılık suya karıştırdığınız arap sabununu yumuşak ve temiz bir bez yardımıyla koltuklarınıza uygulayınız. Çok sert olmayan hareketlerle koltuğunuza zarar gelmeyecek şekilde siliniz. Sonraki aşamada koltuğu iyice kurulayınız. Bu işlem standart bir deri koltuk temizliği için gereken adımlardı. En son aşama ise koltuğunuzun deri yapısına özel bakımını yapmanızı gerektiriyor. Bu sayede koltuklarınız ilk günkü kadar temiz ve şık kalacaktır.

Tüm bunlara ek olarak deri koltukların temizliği için aseton içermeyen oje çıkarıcısı ya da yağsız üretilen saç spreylerinden de faydalanabilirsiniz.

Deri Koltuklarda Bakım Önerisi

Bir ev yapımı(ve kolay) bakım fikri olarak; keten tohumu ve sirkenin doğal temizleme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Eşit miktarda bir kaba koyduğunuz malzemelerle koltuğunuzu silerseniz, eskisi gibi parlayacak, pırıl pırıl olacaklardır.

Deri koltuklar oldukça hassas olduğu için, kumaş kaplı koltuklarda uyguladığımız yöntemleri kesinlikle tekrarlamamalıyız.

Kadife Koltukların Temizliği

Kadife kumaşlı koltukların temizliğinde en önemli kural; kumaşın çitilenmemesi ve sıkma işlemi yapılmaması gerekliliğidir. Kadife kumaşlı koltuk temizliğinde tavsiyemiz amonyaktan yararlanılmasıdır.

Kumaşı amonyak karıştırılmış suyun buharına tutarak, nemlendirmelisiniz. İyice çözülen kirleri de sonraki aşamada bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Fakat başa çıkamadığınız lekeler olursa(özellikle kadife koltukları) uzman kişilere teslim etmenizde fayda var.

Çıkarılabilen koltuk kılıflarınız varsa şanslısınız. Kılıfları çıkararak çamaşır makinesinde yıkayarak büyük bir işi kısa zamanda çözebilirsiniz. Ancak koltuk kılıfının yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Genellikle soğuk suda yıkamanız tavsiye edilmektedir. Eğer yıkama talimatı bulamadıysanız kuru temizlemeye verebilirsiniz. Kumaş üzerinde inatçı lekeler varsa çamaşır makinesine atmadan önce leke çıkarıcı deterjanlardan kullanabilirsiniz. Leke çıkarıcı deterjan kullanırken dikkatli olun çünkü bu tip deterjanlar ağartıcı kimyasallar içermektedir.

Koltuk üzerine şarap gibi çıkması zor lekeler oluşturan bir sıvı döküldüğü zaman bu lekeden kurtulmanın en kolay yolu daha leke tazeyken temizlemektir. Şarap, vişne suyu, kahve, çay ve benzeri şekerli içecekler koltuğa döküldüyse kurumasını beklemeden bulaşık deterjanı ve ılık bir bezle silerseniz lekenin çıkması kolaylaşacaktır. Ancak silerken fazla kuvvet uygulamayın çünkü koltuk kumaşı aşınabilir.

Koltuk kumaşınız çıkıyorsa fakat çamaşır makinesine sığmayacak kadar büyükse küveti ılık su ile doldurup çamaşır deterjanı ile elde yıkayabilirsiniz.

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız koltuğa idrarını yapması sizi büyük bir dert ile baş başa bırakabilir. İdrar kurumuşsa daha çok kokuya neden olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda koltuk kılıfını çıkarıp çamaşır deterjanı ve yumuşatıcıyla yıkayabilirsiniz. Koltuk süngerinin idrar bulaşan bölümünü kesip alt tarafı üste çevirebilirsiniz.

Koltuk kılıfı çıkmıyorsa kumaşın görünmeyen veya az görünen bölgelerinden kesip aynı işlemleri yaparak tekrar dikebilirsiniz. Dikerken fermuar eklerseniz daha sonra kılıfı yıkamanız kolaylaşacaktır.

Koltuk kılıfını yıkadıktan sonra yerine takmak için tamamen kurumasını beklemelisiniz. Nemli halde kılıfları takarsanız bu seferde uzun süre ıslak kalacağı için kokuya neden olabilir. Koltuk kılıflarına acilen ihtiyacınız varsa saç kurutma makinesi ile kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Evcil hayvan besleyenler için bir tavsiyemiz daha var. Eğer kediniz, köpeğiniz koltukta çok zaman geçiriyorsa idrar yapmasına karşı kılıfın altına, koltuk süngerinin üzerinde naylon poşet ya da plastik bir muhafaza kullanmanız daha sonraki koltuk temizleme işlerinizi kolaylaştıracaktır.

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

0212 671 58 88